Sever Filipín, miesto kde sa málo kto vyberie
Cesta do Banaue
Ryžové terasy Batad
Najstaršia aktívna teterka.
Na severe sme mali v pláne stráviť viacej ako jednu noc ale letenky sme kupovali dopredu a tak nám nesprávne kúpená hneď prvá vnútroštátna letenka urobila škrt celého plánu a tak sme v Banaue stihli iba celodenný výlet na terasy a vodopád.
Určite ste už ale aspoň raz počuli o najstaršej teterke na svete. Je to Apo Whang-Od z provincie Kalinga z hornatej oblasti na severe Filipín. Čítala som nejaké články o nej ale netušila som že budeme v podstate tak blízko. Takže sme to nejako extra neriešili. Do obrazu nás dal mladý pár s ktorým sme sa dali do reči na terasách. Dôvod konverzácie bolo práve tetovanie, ktoré sme si na nich všimli vďaka tomu, že dizajn troch bodiek je ako keby podpis starej dámy Apo.
Autom je to asi 3 hoďky z Banaue a potom ešte na pešo vraj celkom zaberák, ale myslím že vraveli, že za hodinu driapania sa džungľou boli v dedine, kde stará pani žije a stále tetuje. Ona sama robí len tri bodky a ostatok dorába vnučka. Ide o veľmi tradičné tetovanie pomelom a chalan vravel, že sú to síce iba tri bodky, ale bolesť neznesiteľná, nakoľko stará dáma ťuká do jedného miesta aj 20 krát. Mať tetovanie od najstaršej žijúcej teterky by aj napriek bolesti bolo jedinečné. Bohužiaľ nám chýbali informácie a tak ak sa v najbližšej dobe chytáte, ešte ju hádam stíhate. V zime mala už totiž 107 rokov. Mať ten deň navyše, už by sme boli trojbodkový aj my. V galérií nájdete fotku tradičného nástroja ako aj starej dámy.
Úraz v poslednej minúte
Cestu do Banaue sme podcenili a tak sme chceli mať istotu, že let na Cebu stihneme. Šli sme na istotu a zaplatili si taxi do Cauayan za 8000 peso čo je cca 120 eur. Nakoľko sme boli 4 nebola to taká tragédia. Vyrážali sme v podvečer po celodennom výlete. Na ubytku sme si po ceste vyzdvihli bágle a v Info centre sme čakali na náš odvoz. Cesta trvá autom cca 4 hodiny a tak bolo treba na cestu nejaké tie zásoby pivka. Chalani sa vybrali cez cestu do minimarketu a my sme čakali pri batožine. Zrazu sa vo dverách objavil s krvavou tvárou Davys s vetou že ho zrazil tricykel. Teda zrazil ako zrazil. Dávidko bol dnu v minimarkete a zakričal na Davysa, že tam pivo nemajú tak sa otočil na päte ako sa hovorí a v tom dostal ranu do obočia od tricyklistu. Ten si ho pravdepodobne nevšímol a kto už niekedy filipínsky tricykel videl pochopí, ako je vôbec možné niekoho si nevšimnúť. Tak či onak rana na obočí vôbec nevypadala dobre tak sme šli zašívať.
Nemocnicu sme v horách nečakali, ale miesto kde nás zaviezli to vraj zvládne. Vraj píšem zámerne, pretože si myslím, že šiť sa učili iba teoreticky. Davys mal jediné šťastie, že mu to umŕtvili a nevidel čo s ním stvárajú. Ja som sa mu to snažila natočiť, ale musím povedať, že to vypadalo brutálne drasticky a mala som čo robiť len sa na to pozerať.
Účel to ale splnilo a štichy vypadali, že to vydržia. Aby sa mu tam nedostala infekcia mu prelepili pol hlavy. Prevencia za každú cenu. Na druhej strane vždy lepšie ako keď som ja spadla v 2016 na Filipínach na skútri a pani mi chcela ranu zašívať domácim šitím, čo som odmietla. Tak mi to iba vydezinfikovala, prelepila intimkou a zaviazala šatkou čo vzala z hlavy svojej dcére. Dôležité je, že vás ošetria v hocijakých podmienkach a nič za to nechcú. Davys si musel zaplatiť iba za lieky a dezinfekciu čo si bol vziať v lekárni. Ošetrenie bolo for free a my sme mohli opustiť Banaue a vybrať sa za ďalším dobrodružstvom.
Jednoznačne môžem povedať, že to nekonečné cestovanie na sever bolo síce intenzívne a dosť vyčerpávajúce, ale každopádne stálo za to. Vyrážali sme v podstate rovno z pohodlia vlastnej postele cez pol sveta bez nejakého odpočinku, či spamätania sa z časového posunu. Ale aj o tom cestovanie je. Samotná cesta je zážitok.
Napíšte komentár