fbpx
  • Menu
  • Menu

Predvianočný čas strávený na nie úplne štandardnom letisku.

 

Keď sa povedia Vianoce, každého napadne sneh vianočný stromček a veľa jedla a pitia. Nám už niekoľko rokov Vianoce evokujú oslobodenie sa od bežného života, zabalenia si batohov a vydanie sa do niektorej Ázijskej krajiny na poznávačku. Tento rok to vyhrala Sumatra. Dátum máme vždy fixný a o destinácií rozhoduje cena leteniek. Bohužiaľ ako to už býva,lacná letenka má vždy ten nejaký zádrhel a samozrejme aj teraz to nebolo inak.

Našli sme letenky cez Saudi Air s 9 hodinovým nočným prestupom v Jeddah. To že sa z letiska von nedostaneme sme vedeli, ale dúfali sme, že nájdeme miesto, kde skloníme hlavy ako vždy a prespíme väčšinu času. Pred pár rokmi sme už na tomto letisku prestup mali , ale za ten čas sa všetko zmenilo. A možno bolo to letisko inde, len ja som si názov zle zapamätala, pretože toto bolo sto a jedna.

To čo nás tam čakalo teraz bol asi ten najhorší prestup a to ich už máme pár za sebou. Previezli nás na terminál, ktorý ničím nepripomínal ten z našej poslednej návštevy.
Duty free bolo maličké, ale klimatizované. To sa už o odletovej hale povedať nedalo. Bola preplnená, nenormálne vydýchaný vzduch a klimatizácia ak aj fungovala, pri tom množstve ľudí nebolo možné to zaregistrovať. Každých 15 minút odlietalo nejaké lietadlo z jednej z 10tich brán, takže ľudia stále prichádzali a odchádzali. Vychytať prázdnu sedačku bolo nemožné. Obsadené boli podľa mňa už v momente, keď sediaci človek iba rozmýšľal o tom, že sa postaví. Takže si predstavte ten šok, na ktorý sme naozaj neboli pripravení. O to horšie bol fakt, že nám deň pred odletom oznámili, že náš pôvodný let je zrušený a náhradný odlietal ešte o 3,5 hodiny neskôr.
Takže sme mali v tomto pekle stráviť cez 12 hodín.

Kto je fajčiar pozná skutočnosť, že sa fajčiarka hľadá hneď po prejdení všetkých logických aj nelogických kontrol. To bola ďaľšia vec, ktorá sa od našej poslednej skúsenosti zmenila. Zákaz fajčenia.No nie vždy to platí pre všetkých a tak sme sa počas pretláčania cez dav zrazu nadýchli dymu a v zápätí sme obchádzali chlapa, ktorý fajčil pri stene na očiach všetkým, ale v tom dave tak trochu inkognito. Odporučil nám záchody a kamarát to neskôr aj využil no druhý krát ho už chytili a tak to nebolo zadarmo. Za 10 eur dokázali v noci zavrieť oči. Zdalo by sa, že vždy je všetko otázka peňazí, no v saudskej jedno striktné pravidlo platí stále.

O tom, že tam človek nekúpi alkohol vieme asi všetci. No len pre informáciu je zakázané ho tam aj priviesť z iného letiska v rámci nákupu v duty free.

Kombinácia týchto všetkých faktorov, ako strašný vzduch, preplnený priestor, neopísateľne nechutné záchody, či absencia cigarety a vychladeného piva teda dovolenkovú atmosféru veľmi nepripomína a tak sme sa rozhodli sa aspoň najesť,aby sme aspoň chvíľu posedeli niekde , kde je na to priestor.

Tu nastal samozrejme tiež menší zádrhel. Na výber boli dve reštaurácie. Jedna s kávou a koláčmi a druhá s ohrievanými sendvičmi a šalátom. Tak ale aspoň niečo, keď už nič. Pri sendvičoch bolo miesto pri stole, ktoré sme hneď zabrali dali si zo všetkého niečo rozbalili karty na stôl a krátili sme si to nekonečno aspoň takto. Aj keď nás nik nemal v pláne od stola vyhodiť vzduch bol nedýchateľný a my už nenormálne vyčerpaný a tak sme sa rozhodli, že si nájdeme miestečko niekde v duty free zóne. Aj iní ľudia s blížiacou sa nocou dostali tento nápad a tak už moc nefrekventovaných miest na výber nebolo, ale dokázali sme si ustlať v oddelení so swarovskim a na pár hodín nás tam nechali no s východom slnka nás zobudili a my sme sa museli pobaliť a presťahovať sa do vydýchanej suny.

Nejako sme to dobojovali a asi po prvý krát sme sa tešili na 8 hodinový let. Hlavne vypadnúť.

A čo vy? Aký je váš najhorší, alebo inak povedané najnepohodlnejsší prestup , ktorý ste absolvovali? Radšej si priplatíte za čo najpriamejší let, alebo idete do toho za lacno, ale s neočakávanými nástrahami ako napríklad táto.

Fotky – Prestup v Saudskej Arábií

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *